خانه / مقالات / درباره ایران خودرو

درباره ایران خودرو

لیزینگ ایرانخودرو

ایران خودرو (با نام تجاری انگلیسی ایکو: IKCO؛ نام قبلی : ایران ناسیونال) در سال ۱۳۴۱، در شهر تهران به دست احمد و محمود خیامی بنیانگذاری شد. این مجموعه مهم‌ترین شرکت خودروسازی ایرانی است، که انواع خودروهای سبک سنگین را با همکاری شرکای خارجی یا به تنهایی مونتاژ می‌کند. ایران خودرو سالانه حدود ۵۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌نماید، که به جز رانا، دنا و سمند هیچ‌یک از این مـدل ‌ها توسط این کمپانی طراحی نمی‌شود همه آنها بصورت سی‌کی‌دی وارد شده ایران خودرو تنها به مونتاژ فروش این خودروها می‌پردازد.

جواد نجم الدین مدیرعلت سابق ایران خودرو در سال ۹۲ گفته است که برآورد تقریبی اهمیت برند ایران خودرو ۴۰۰ میلیارد تومان است.

تاریخچه ایران خودرو

گروه صنعتی ایران خودرو (ایران ناسیونال قبلی ) در دهم شهریور ماه سال ۱۳۴۱ با ثبت (تأسیس) مجموعه توسط برادران خیامی، احمد، محمود و حسن به منظور تولید و تولید و ساخت ٔ انواع خودرو، به احتمال زیاد ت مربوط به آنها، فروش صدور کالاها و با سرمایه‌ای در حدود ۱۰ میلیون تومان در خیابان اکباتان تهران تأسیس شد.

این شرکت در اسفند ۱۳۴۲ با تولید اتوبوس کار را شروع کرد. بعد از این مدیران کمپانی بر آن شدند تا با کارخانه‌های جهان رابطه برقرار کرده و خودرویی برای قشر مبوسیله مردم تولید کنند. شرکـت ‌های فورد، پژو، فولکس‌واگن و تالبوت از عبارت گزینه‌هایی بودند که با آن‌ها ارتباط برقرار شد. در نهایت در سال ۱۳۴۵ قراردادی با شرکت تالبوت درباره مونتاژ تولید و ساخت خودرو پیکان (هانتر تولید شرکـت هیلمن انگلستان) امضاء رسید. با وارد شدن حتمـا ت از تالبوت انگلستان که در آن موقع زیرمجموعه شرکـت کرایسلر آمریکا بود، در اردیبهشت ۱۳۴۶ تولید پیکان با ظرفیت ۶۰ هزار دستگاه شروع شد به تدریج به ۱۲۰ هزار دستگاه ارتقا یافت.

گروه صنعتی ایران خودرو بزرگ‌ترین شرکت خودرو سازی ایران خاورمیانه‌است که به طور مبوسیله ۵۰ تا ۵۵ درصد تولید خودرو ایران را به طور دائم به اختصاص داده‌است. این شرکـت همچنین وب سایت مهم که در کیلومتر ۱۴ بزرگراه شهید لشگری (جاده ویژه کرج سابق نرسیده به شهر قدس-قلعه حسنخان سابق) واقع است در شهرهایتبریز، مشهد، شیراز، کرمانشاه بابل هم دارای پایگاه‌های تولید خودرو است. این گروه در زمینه صنایع ریلی کار دارد.

همکاری ایران خودرو با پژو

از سال ۱۳۷۴ مجموعه ایران خودرو همکاری خود با مجموعه پژو فرانسه را شروع کرد. در سال ۱۳۸۴ درآمد مجموعه پژو از بازار خودرو ایران یک میلیارد یورو بود.در سال ۱۳۹۱ با بالا گرفتن تحریم‌های علیه ایران و بعد از قراردادهای پژو با جنرال موتورز آمریکا، پژو ارتباطات ش را با ایران خودرو قطع کرد. ولی بعد از مذاکرات ژنو ۶ لغو تحریم‌ها مسافرت مدیر علت پژو به ایران مقرر شد تولید دو خودروی ۳۰۱ و ۲۰۰۸ در نیمه دوم سال ۹۳ شروع شود همکاری دوباره ایران خودرو با پژو اتفاق افتاد.

کالاها ایران خودرو

سواری
سمند ال‌ایکس
پیکان؛
اریسان
سمند
سمند ال‌ایکس
سمند سریر
سمند سورن
رانا
تندر ۹۰
پژو ۲۰۵؛ از رده تولید خارج شده است.
پژو ۴۰۵، در دو مـدل GLX و SLX (در دورهٔ کوتاه GLI GL هم تولید می‌شد، که مدل مهم آن پژو STI می‌باشد)
پژو ۲۰۶
پژو ۲۰۷آی؛ از رده تولید خارج شده است.
پژو پارس
پژو پارس ELX
پژو آردی؛ از رده تولید خارج شده‌است.
روآ؛ از رده تولید خارج شده‌است.
روآ سال؛ از رده تولید خارج شده‌است.
مرسدس بنز ای-۳۵۰[۱۳]؛ از رده تولید خارج شده است.
دنا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

با جاذبه های گردشگری بلغارستان آشنا شوید

بلغارستان (به بلغاری: България) کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *