خانه / مقالات / اثر آهنگ بر جنین

اثر آهنگ بر جنین

دانلود آهنگ جدید

شنیدن اولین حسی ‌است که یک جنین از طریق آن با محیط اطرافش ارتباط برقرارمی‌کند. هفته اول لقاح جوانه گوشهای یک جنین با میکروسکوپ دیده می‌شوند واز هفته ۲۰ حاملگی جنین صدا‌ها و تونهای اطراف را می‌شنود موزیک را نیز حس می نماید . امروزه از طریق موزیک تراپی سعی می شود که روی جنین و مادرتاثیرات مثبت گذارده شود.

مادری که در زمان حاملگی قطعه پیانورا به طور مرتب گوش داده باشد بچه او بعدها شدیداً به این قطعه واکنش نشان میدهد همين طور نوزادان نارسی که می بایست برای مدت کوتاهی از مادر جدا نگهداشته شوند از طریق موسیقی سعی می شود که رابطه ضروری بین مادر نوزاد برقرار شود و بدین طریق از صدمات اقطعا لی پیشگیری شود.

یکی از اولین علایم شنوایی در جریان پخش موسیقی برای جنین های ۴ تا ۵ ماهه در زایشگاه مادران لندن به اثبات رسید.موسیقی بتهوون -برامس- راک تند آنها را بیقرار میکرد موزیک ویوالدی و موتزارت به آنها آرامش میداد.

جنین ها به ما میگویند که از صداهای خیلی بلند خوششان نمیآید ولی نه آنکه خواستار سکوت باشند.
در گریه نگاری از نوزادان دکتر هنری ترابی در استکهلم کشف کرد که نوازادان در نوع گریه لهجه هستند که آنرا از گویش مادر در حاملگی می آموزند.

در زمان حاملگی جنین برای شنیدن ولوم مادر مجهز تر است چون صوت مادران ریز تر است و ولوم پدران بم تر .بخش های مربوط به شنیدن صداهایی با فرکانس بالاتر تا پیش از تولد کاملا بیشتر شدن کرده اند ولی بخشهای شنیدن صداهای بم تا قبل از سن بلوغ به درستی تنظیم نمیشوند.

جنین به دو وسیله میشنود:

۱ ) رسانای هوایی (صوت از خارج وارد بدن شود شنیده شود)
۲) رسانای استخوانی ( لرزه های صوت از طریق حلق و نای از طریق اعضای داخلی به جنین میرسد و رحم اتاقک صدا تبدیل می شود .)
جنین بیشتر از طریق رسانای استخوانی میشنود پس هر چه مادر میگوید برای جنین مفهوم تر است .

دکتر ابراهیم پور ضمن اصرار بر ارزش قرارگرفتن کودکان درمعرض موزیک های کلاسیک گفت: «به مادران توصیه می شود در زمان بارداری بمخصوص از ماه چهارم به موسیقی گوش دهند و موزیک هایی را گزینش کنند که سبب آرامش راحتی درخود آنها شود. این عمل سبب کاهش اضطراب مادر جنین می شود.»

نقش پدر:

در واقع صوت قلب مادر همیشگی اً درگوش جنین طنین انداز است، ارتعاش حرف ها و حرفهای مادر ازطریق قفسه سینه به جنین منتقل شده و همچنین وجود رابطه های بیوشیمیایی بین مادر جنین نشانگر این مفهوم می باشند که جنین رابطه قوی تر با مادر نسبت به پدر دارد.

پدرهای عزیز برای حرف کردن با جنین بایستی دهان را در نزدیکی شکم مادر قرار دهند و شمرده زیر حرف کنند. چنانچه صوت شما زیاد زیر -خشم گین -اضطراب آور باشد ممکن است کودک یاد بگیرد از آن باسترس د یا آنرا دوباره تکرار نماید . لیکن بیشترین صدایی که جنین شما میشنود صوت قلب شماست.

شما با آرامش خود صدایی ملایم را جهت او ایجاد میکنید ولی چنانچه دایما مضطرب باشید کودک از طریق صوت قلب همموسیقی ی با ترشح آدرنالین در خون شما دایما مضطرب است .جنین از صداهای ناگهانی مثل میل کردن در به هم و …. به شدت میترس د .

از هفته ۱۸ به بعد با همسرتان دعوا نکنید چون جنین میشنود تحقیقات نشان داده ضربان قلب جنین در وقت دعوای پدر مادر تا ۲ مساوی شده، حتی گزارش سقط جنین بعد از دعوای سخت نیز شده است.

رابطه کلامی مادر با جنین وابستگی آن به هوش:

در جواب به این پرسش که بررسي مادر در زمان بارداری و یا حرف های علمی در این زمان و حتی ذکر آیه های قرآنی و… آیا منجر به بیشتر شدن هوش در بچه می شود یا نه، مشاور خانواده معتقد است مساله هوش بیشتر جنبه ژنتیکی و گاهی محیطی دارد، مطالعه قرآن حرف های علمی، گوش دادن به موسیقی های ویِژگزینشه و… به مدت زیاد در بارداری، در ناخودآگاه جنین نقش بسته بعدها در بزرگسالی فرد، تمایل زیادتری به این موارد پیداکند.

به طور کلی نظریه موجود این است که قرارگرفتن کودکان درمعرض آهنگ های کلاسیک در زمان جنینی، بعد از تولد، در زمان رشد و حتی زمان دبیرستان سبب می شود که کودکان باهوش تر زیرک تر باشند. به طوری که در حال حاضر شواهد دلایل خیلی ی از این نظریه پشتیبانی می کنند.

کشف وسیله‌ای جهت گوش دادن موسیقی توسط جنین!!

محققان وسیله پخش موزیک طراحی کرده ‌اند که با یاری آن جنین هم می‌تواند در داخل شکم مادر به موسیقی گوش بدهد. وسیله پخش موزیک موسوم به «IPOD کودک» طراحی شده است.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این وسیله مجهز به یک کمربند منحنی تراز است که در داخل MP3 جاسازی می‌شود. همين طور دارای مجموعه‌ای از بلندگوهای ویِژگزینشه است که ضربه‌ها و لرزه‌ها را از موزیک به جنین منتقل می‌کند.

اما متخصصین جهت این هدف مصرف از موسیقی ‌های کلاسیک را توصیه می‌دهند!

این وسیله با تلاش محققان کانادایی ابداع شده و در پشت کمربند آن سه مکانیسم زیاد ظریف وجود دارد که جهت مادرانی که در انتظار تولد فرزندشان هستند ، یک پیام آرامش بخش ارسال می‌کند.

واکنش‌های جنین نسبت به موسیقی

تحقیق دیگری توسط توماس آرورنی رنه فان در کار (محققان سرشناس افزایش کودک) انجام شد که در آن با استفاده از امواج اولتراسوند تکنولوژی فیبراپتیک به تحلیل واکنش‌های جنین نسبت به موزیک پرداختند. آنها درپیدا کردن د جنینی که در رحم مادر تحریک می‌شود، در زندگی آینده از نظر بینایی، شنوایی، زبان و مهارت‌های حرکتی پیشرفت قابل توجه ی خواهد داشت.

آنها همچنین درپیدا کردن د موزیک جنین را آرام کرده کمک می نماید او قبل و پس از تولد راحت‌تر بخوابد. با جود تحقیقات فراوان و یافته‌های گوناگون، والدین نمی‌دانند باید چه کار کنند. نکته اصلی این است که می بایست جنین متولد نشده خود را طوری تحریک بکنید که احساس راحتی کند. چنانچه فکر می‌کنید پخش آثار موتسارت برای جنین، جهش بزرگی در زندگی بعدی او به حساب می‌آید، پس باید به قضاوت خودتان اعتماد بکنید . موسیقی تنها زمانی برای جنین خطرآفرین است که با صوت بلند یا به مدت زیاد پخش شود. به جمله دیگر، به جای این‌که در اتاق کنسرت سمفونی راه بیندازید، جنین را با ولوم آرام آهنگ مورد علاقه خود آشنا بکنید .

موسیقی و تاثیر آن بر روی کودکان

دکتر لامونت می گوید: هر نوع موزیک که خودتان رفیق دارید، قابل اجرا است می توانید از آن جهت جنین و یا کوچولو خود استفاده بکنید ولی ترجیحاً آرامش بخش باشد. لازم به ذکر است، فرکانس های بم باس خوبتر می توانند در مایع داخل رحم به حرکت درآیند و جهت جنین قابل شنیدن باشند.درآزمایش های انجام شده روی یک خواننده اپرا به نام کاترین سنگلتن اپرا، معین شد ضربان قلب بچه را تغییر می دهد واین امر زمانی که تنالیته وریتم آهنگ عوض می شود، کاملاً محسوس است. لذا استفاده از آهنگ های کلاسیک بخصوص موسیقی موتسارت تاثیر بسزایی بر بچه وجنین دارد.یک خواننده پاپ اعتقاد دارد موسیقی را که درزمان بارداری همسرش جهت پسرشان اجرا کرده است، ماهها بعد از فراغت همسر از زایمان برفرزندشان تاثیرگذارده است

او می گوید: قبل از آنکه پسرمان متولد شود ، بارها از آهنگ معین استفاده کردم. بعدها زمانی که کودکمان ۴ ماهه شد، ی که گریه می کرد، با گوش دادن وشنیدن این موزیک لبخند می زد وساکت می شد .«دکتر لامونت عقیده دارد؛اگر درسه ماه انتها بارداری از یک موسیقی معین «ترجیحاً کلاسیک» برای جنین مصرف شود، او دریک سالگی با شنیدن آن واکنش نشان می دهد وموسیقی را درک می نماید . به عقیده کاترین سنگلتن اثر آهنگ که کودک در رحم مادر خود بارها گوش می دهد حتی بیش از ۱۲ماه است

او می گوید: زمانی که درماه پنجم بارداری خود بودم درحال اجرای قطعه موزیک ای بودم وفرزندم درتمام این مدت این قطعه را می شنیده است. وقت ی که کودکم ۵ سال داشت بار دیگر این قطعه را اجرا کردم او به مدت ۳ ساعت بدون آنکه کوچکترین حرکتی از خودنشان دهدیا خسته شود به این اجرا گوش می داد. موسیقی حتی بعد از تولد کودک و بخصوص تا قبل از سن ۷ سالگی تاثیر زیاد بسياري در پرورش هوش وحافظه کودکان دارد.

درسال ۱۹۹۳ دو فیزیکدان کارشناس درامر پرورش وحافظه به نامهای گوردون شاو و فرانسیس رایچر۱۰دقیقه از ابتدای سونات نابغه بزرگ آهنگ کلاسیک ولفگانگ آمادئوس موتسارت را برای گروهی از دانشجویان دانشکده کالیفرنیا اجرا کردند ونتیجه ای که پیدا کردن د،ارتقا موقتی حافظه آنها بودبا این تاثیر می بایست بگوییم درسال ۱۹۹۸ درایالت جورجیای آمریکا دولتمردی به نام زل میلر جهت جمع آوری یک سی دیاز آثار کلاسیک تحت عنوان حافظه فرزندان خود را با موسیقی بسازید مبلغ یکصدوپنج هزار پوند سرمایه گذاری کردو به کلیه نو مادرانی که در بیمارستان ها درانتظار زایمان بودند و یا فارغ شده بودند یک ورژن از این سی دی را جايزه کرد

برخی از مردم به این عقیده اند که تنها با گوش دادن به موزیک تاثیری بر روی کودکان صورت نمی گیرد بلکه بایستی ساز معین ی را آموخت. یک مادر انگلیسی صاحب دو فرزند دختر می گوید: پدر من در آمریکا تحصیل کرده کتابهای بسیار زیاد ی در مورد روانشناسی کودکان خوانده است،او همواره می گفت به موسیقی گوش بکنید ولی بیشتر به موسیقی کلاسیک از تمام بیشتر به موسیقی موتزارت چه برای فرزندانتان، چه برای خودتان و چه جهت جنین!

آنکه اصرار زیاد بسياري بر موسیقی موتسارت بخصوص جهت جنین شده است آن است که ریتم موسیقی او ۶۰ بار در یک دقیقه است که ضربان قلب بچه نیز با این ریتم مساوی ی می نماید خیلی شبیه همگون است و به همین جهت موسیقی موتسارت تاثیر زیاد بسياري برجنین کودک می گذارد. همان گونه که قبلاً گفتیم آرامش و موزیک کلاسیک در روحیه بچه و جنین تاثیر مثبت زیادتری دارد، تا یک موزیک پر تلاطم خشن چنانچه چه انواع مختلف موزیک بر روی کودکان اثر خاص خود را می گذارد، در مورد ریتم موزیک بایستی بگوییم که ما می توانیم از گاهي از موسیقی ‌های راک یا پاپ و یا جاز که با ریتم کلاسیک همگام باشند نیز استفاده کنیم

در تحقيق ای که دکتر رایچر و همکارانش در آمریکا به عمل آوردند، نشان داده شده است که درسهای موسیقی رابطه دادن آنها با سازهای گوناگون تاثیر بسزایی در هوش کودکان خواهد گذاشت

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

با جاذبه های گردشگری بلغارستان آشنا شوید

بلغارستان (به بلغاری: България) کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *